Part Number: T1210-1R8G Manufacturer: Tamura Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/t1210-1r8g RFQ URL: https://distyparts.com/product/t1210-1r8g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/96/17/9296173-T1210-4N7G-ND.pdf Summary: T1210-1R8G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: T1210-1R8G is a fixed inductors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 280 mA DC Resistance (DCR): 3.5Ohm Max Frequency: 190MHz Height: 0.094" (2.40mm) Inductance: 1.8 µH Mounting Type: Surface Mount Q @ Freq: 45 @ 50MHz Shielding: Unshielded Size: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) Supplier Device Package: 1210 Tolerance: ±2% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/t1210-1r8g