# T1210-1R5G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T1210-1R5G
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t1210-1r5g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t1210-1r5g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.7Ohm Max
- **Frequency:** 210MHz
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 1.5 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Q @ Freq:** 45 @ 50MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** Â±2%