# T10GC1-16.3676MHZ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T10GC1-16.3676MHZ-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t10gc1-16-3676mhz-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t10gc1-16-3676mhz-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 16.3676 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.136" L x 0.108" W (3.45mm x 2.75mm)