Part Number: T1008-R82G Manufacturer: Tamura Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/t1008-r82g RFQ URL: https://distyparts.com/product/t1008-r82g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/96/13/9296135-T1008-4N7G-ND.pdf Summary: T1008-R82G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: T1008-R82G is a fixed inductors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 400 mA DC Resistance (DCR): 1.61Ohm Max Frequency: 350MHz Height: 0.089" (2.25mm) Inductance: 820 nH Mounting Type: Surface Mount Q @ Freq: 40 @ 100MHz Shielding: Unshielded Size: 0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm) Supplier Device Package: 1008 (2520 Metric) Tolerance: ±2% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/t1008-r82g