# T1008-R15G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T1008-R15G
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t1008-r15g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t1008-r15g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 580 mA
- **DC Resistance (DCR):** 300mOhm Max
- **Frequency:** 850MHz
- **Height:** 0.089" (2.25mm)
- **Inductance:** 150 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Q @ Freq:** 45 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** Â±2%