Part Number: T1008-R10G Manufacturer: Tamura Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/t1008-r10g RFQ URL: https://distyparts.com/product/t1008-r10g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/96/13/9296135-T1008-4N7G-ND.pdf Summary: T1008-R10G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: T1008-R10G is a fixed inductors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 650 mA DC Resistance (DCR): 240mOhm Max Frequency: 1GHz Height: 0.089" (2.25mm) Inductance: 100 nH Mounting Type: Surface Mount Q @ Freq: 60 @ 350MHz Shielding: Unshielded Size: 0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm) Supplier Device Package: 1008 (2520 Metric) Tolerance: ±2% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/t1008-r10g