# T1008-39NG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T1008-39NG
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t1008-39ng
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t1008-39ng#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm Max
- **Frequency:** 1.5GHz
- **Height:** 0.089" (2.25mm)
- **Inductance:** 39 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Q @ Freq:** 60 @ 350MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** Â±2%