Part Number: T1008-2R7G Manufacturer: Tamura Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/t1008-2r7g RFQ URL: https://distyparts.com/product/t1008-2r7g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/96/13/9296135-T1008-4N7G-ND.pdf Summary: T1008-2R7G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: T1008-2R7G is a fixed inductors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 290 mA DC Resistance (DCR): 3.55Ohm Max Frequency: 140MHz Height: 0.089" (2.25mm) Inductance: 2.7 µH Mounting Type: Surface Mount Q @ Freq: 22 @ 25MHz Shielding: Unshielded Size: 0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm) Supplier Device Package: 1008 (2520 Metric) Tolerance: ±2% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/t1008-2r7g