# T0603-6N8G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T0603-6N8G
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t0603-6n8g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t0603-6n8g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 90mOhm Max
- **Frequency:** 5.8GHz
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Inductance:** 6.8 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Q @ Freq:** 28 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.067" L x 0.043" W (1.70mm x 1.10mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±2%