# T-55788GD121J-LW-AGN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T-55788GD121J-LW-AGN
- **Manufacturer:** Kyocera International, Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t-55788gd121j-lw-agn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t-55788gd121j-lw-agn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/72/11267290-73-1379-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 12.1" (307.34mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 800 x 600 (SVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** LVDS
- **Viewing Area:** 246.00mm W x 184.50mm H