# T-332-381M2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T-332-381M2
- **Manufacturer:** American Electrical Inc.
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Wire to Board
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t-332-381m2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t-332-381m2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Current:** 8 A
- **Features:** Interlocking (Side)
- **Mating Orientation:** Horizontal with Board
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Pitch:** 0.150" (3.81mm)
- **Positions Per Level:** 2
- **Voltage:** 300 V