Part Number: SZR-MY4-1P-DC24V Manufacturer: Honeywell Category: Relays Subcategory: Power Relays, Over 2 Amps Product URL: https://distyparts.com/product/szr-my4-1p-dc24v RFQ URL: https://distyparts.com/product/szr-my4-1p-dc24v#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/86/60/12866099-480-7109-ND.pdf Summary: SZR-MY4-1P-DC24V is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Honeywell and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: SZR-MY4-1P-DC24V is a power relays, over 2 amps from Honeywell. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Coil Current: 36.9 mA Coil Type: Non Latching Coil Voltage: 24VDC Contact Form: 4PDT (4 Form C) Contact Material: Silver (Ag) Contact Rating (Current): 3 A Mounting Type: Through Hole Must Operate Voltage: 18 VDC Must Release Voltage: 2.4 VDC Operate Time: 20 ms Relay Type: General Purpose Release Time: 20 ms Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Termination Style: PC Pin Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/honeywell Category Page: https://distyparts.com/category/relays/power-relays-over-2-amps Canonical URL: https://distyparts.com/product/szr-my4-1p-dc24v