# SZR-MY4-1-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SZR-MY4-1-DC24
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/szr-my4-1-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/szr-my4-1-dc24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 36.9 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max