# SZMMSZ5250ET1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SZMMSZ5250ET1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/szmmsz5250et1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/szmmsz5250et1g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/SD/41/MMSD4148T1GOSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 15 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 25 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-123
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA