# SZ1608F470TF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SZ1608F470TF
- **Manufacturer:** SUNLORD
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sz1608f470tf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sz1608f470tf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 550mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 47 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)