# SXTHM218EB384-30.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SXTHM218EB384-30.000M
- **Manufacturer:** Suntsu Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sxthm218eb384-30-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sxthm218eb384-30-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 30 Ω
- **Frequency:** 30 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.524" L x 0.197" W (13.30mm x 5.00mm)