# SXT83418FE38-32.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SXT83418FE38-32.000M
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sxt83418fe38-32-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sxt83418fe38-32-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±15ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.315" L x 0.150" W (8.00mm x 3.80mm)