# SXT83418FE27-18.432M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SXT83418FE27-18.432M
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sxt83418fe27-18-432m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sxt83418fe27-18-432m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 18.432 MHz
- **Frequency Stability:** ±15ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.315" L x 0.150" W (8.00mm x 3.80mm)