# SXT2248EB07-26.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SXT2248EB07-26.000M
- **Manufacturer:** Suntsu Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sxt2248eb07-26-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sxt2248eb07-26-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)