# SWT-1.4-220
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWT-1.4-220
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swt-1-4-220
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swt-1-4-220#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/58/81/9258817-TE2008-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 380mOhm Max
- **Height:** 0.422" (10.71mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
- **Tolerance:** ±20%