# SWS5129D16-32.768KT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWS5129D16-32.768KT
- **Manufacturer:** Suntsu Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sws5129d16-32-768kt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sws5129d16-32-768kt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.190" L x 0.070" W (4.90mm x 1.80mm)