# SWS41212D16-32.768KT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWS41212D16-32.768KT
- **Manufacturer:** Suntsu Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sws41212d16-32-768kt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sws41212d16-32-768kt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.161" L x 0.059" W (4.10mm x 1.50mm)