# SWS-4.50-19
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWS-4.50-19
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sws-4-50-19
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sws-4-50-19#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/20/63/TE2063CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/59/20/9259206-TE2071TR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 20mOhm
- **Height:** 0.506" (12.85mm)
- **Inductance:** 19 ÂµH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%