# SWS-2.50-167
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWS-2.50-167
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sws-2-50-167
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sws-2-50-167#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/20/63/TE2063CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/63/78/9263787-TE2073TR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm
- **Height:** 0.506" (12.85mm)
- **Inductance:** 167 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
- **Tolerance:** ±20%