# SWS-0.16-178
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWS-0.16-178
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sws-0-16-178
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sws-0-16-178#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/20/63/TE2063CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/52/20/9252202-TE2036TR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 160 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.8Ohm
- **Height:** 0.195" (4.95mm)
- **Inductance:** 178 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
- **Tolerance:** ±20%