# SWG150-05-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWG150-05-R
- **Manufacturer:** Sanken
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swg150-05-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swg150-05-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, DEMKO
- **Current:** 30 A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 71°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 7.20" L x 3.66" W x 1.34" H (183.0mm x 93.0mm x 34.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV