# SWG050-05-CN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWG050-05-CN
- **Manufacturer:** Sanken
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swg050-05-cn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swg050-05-cn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, DEMKO
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 71°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 50W
- **Size:** 4.82" L x 3.25" W x 1.22" H (122.5mm x 82.5mm x 31.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV