# SWF240P-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWF240P-24
- **Manufacturer:** Sanken
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swf240p-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swf240p-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 240W
- **Size:** 7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV