# SWF150P-36-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWF150P-36-R
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swf150p-36-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swf150p-36-r#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 4.2 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 75.0mm x 37.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV