# SWF100P-36-LC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWF100P-36-LC
- **Manufacturer:** Sanken
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swf100p-36-lc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swf100p-36-lc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 2.8 A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 7.28" L x 2.83" W x 1.77" H (185.0mm x 72.0mm x 45.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV