# SWF050P-24-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWF050P-24-R
- **Manufacturer:** Sanken
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swf050p-24-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swf050p-24-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 2.1 A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 50W
- **Size:** 5.20" L x 1.97" W x 1.12" H (132.0mm x 50.0mm x 28.5mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV