# SWF 2012RIF-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWF 2012RIF-4R7M
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swf-2012rif-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swf-2012rif-4r7m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 520mA
- **Current Rating (Amps):** 840 mA
- **DC Resistance (DCR):** 430mOhm
- **Frequency:** 51MHz
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 14 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±20%