# SWF 1608RIF-3R3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWF 1608RIF-3R3M
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swf-1608rif-3r3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swf-1608rif-3r3m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500mA
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 13.2mOhm Max
- **Frequency:** 66MHz
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 16 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±20%