# SWC-3.00-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWC-3.00-25
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swc-3-00-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swc-3-00-25#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/20/63/TE2063CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/55/66/9255665-TE2000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm
- **Height:** 0.760" (19.30mm)
- **Inductance:** 25 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.650" L x 0.449" W (16.50mm x 11.40mm)
- **Tolerance:** ±20%