# SWC-3.00-17
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWC-3.00-17
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swc-3-00-17
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swc-3-00-17#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/20/63/TE2063CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/59/86/9259865-TE2110-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 50mOhm
- **Height:** 0.340" (8.64mm)
- **Inductance:** 17 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.580" L x 0.340" W (14.73mm x 8.64mm)
- **Tolerance:** ±20%