# SWC-3.0-220
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWC-3.0-220
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swc-3-0-220
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swc-3-0-220#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/59/35/9259354-TE2026-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 70mOhm Max
- **Height:** 1.382" (35.10mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.252" L x 0.701" W (31.80mm x 17.81mm)
- **Tolerance:** ±20%