# SWC-2.22-114
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SWC-2.22-114
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/swc-2-22-114
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/swc-2-22-114#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/20/63/TE2063CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/56/02/9256023-TE2011-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.22 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm
- **Height:** 0.937" (23.80mm)
- **Inductance:** 114 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
- **Tolerance:** ±20%