# SVR10S6V5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SVR10S6V5
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/svr10s6v5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/svr10s6v5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Size:** 0.60" L x 0.33" W x 0.32" H (15.2mm x 8.5mm x 8.3mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 10V