# SV13CA472JAR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SV13CA472JAR
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sv13ca472jar
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sv13ca472jar#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/37/25/1437255-478-5395-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.360" (9.14mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 630V