# SUWL630C-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SUWL630C-30
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/suwl630c-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/suwl630c-30#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/67/43/986743-SUWL630C-30-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA L6-30R
- **2nd Connector:** Cable
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Length:** 30.00' (9.14m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Female Sockets (Slots) to Leads
- **Voltage Rating:** 208V, 240V
- **Wire Gauge:** 10 AWG