# SUM110P08-11L-E3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SUM110P08-11L-E3
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sum110p08-11l-e3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sum110p08-11l-e3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SU/M5/5P/SUM55P06-19L-E3DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 110A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 80 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 270 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 10850 pF @ 40 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 13.6W (Ta), 375W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 11.2mOhm @ 20A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-263 (D²Pak)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 3V @ 250µA