# SUD09P10-195-GE3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SUD09P10-195-GE3
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sud09p10-195-ge3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sud09p10-195-ge3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SU/D1/9P/SUD19P06-60-GE3DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.8A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 34.8 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1055 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2.5W (Ta), 32.1W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 195mOhm @ 3.6A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-252AA
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 250µA