# STX-3500-4N-701CTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STX-3500-4N-701CTR
- **Manufacturer:** Kycon Inc.
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Audio Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stx-3500-4n-701ctr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stx-3500-4n-701ctr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.142" (3.60mm)
- **Connector Type:** Phone Jack
- **Features:** Board Guide
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
- **Internal Switch(s):** Single Switch
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 3 Conductors, 4 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C