# STW65N80K5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STW65N80K5
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stw65n80k5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stw65n80k5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/66/8119667-497-2742-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 46A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 800 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 92 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 3230 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 446W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 80mOhm @ 23A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 100µA