# STTH75S12W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STTH75S12W
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stth75s12w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stth75s12w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 55 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-247
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 3.2 V @ 75 A