Part Number: STTH6006TV1 Manufacturer: STMicroelectronics Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/stth6006tv1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/stth6006tv1#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/19/8119191-1655-2108-ND.jpg Summary: STTH6006TV1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STTH6006TV1 is a diodes - rectifiers - arrays from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 25 A @ 600 V Diode Configuration: 2 Independent Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C Reverse Recovery Time (trr): 70 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: ISOTOP庐 Technology: Standard Voltage: 1.85 V @ 30 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/stth6006tv1