# STTH30RQ06G2-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STTH30RQ06G2-TR
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stth30rq06g2-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stth30rq06g2-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/15/497-15297-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 55 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** D2PAK HV
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.95 V @ 30 A