# STTH15RQ06W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STTH15RQ06W
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stth15rq06w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stth15rq06w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-247
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.95 V @ 15 A