# STTH10R04FP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STTH10R04FP
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stth10r04fp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stth10r04fp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 40 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220FPAC
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.7 V @ 10 A