Part Number: STS9NF30L Manufacturer: STMicroelectronics Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/sts9nf30l RFQ URL: https://distyparts.com/product/sts9nf30l#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/72/497-7222-6-ND.jpg Summary: STS9NF30L is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STS9NF30L is a transistors - fets, mosfets - single from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 9A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 5V, 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 12.5 nC @ 4.5 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 730 pF @ 25 V Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 2.5W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 20mOhm @ 4.5A, 10V Supplier Device Package: 8-SOIC Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±18V Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA Distributor Offers: 1. Components Technology Group, Inc. | Stock: 2500 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 2500 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/sts9nf30l